Saç Ekimi Sonrasında Hangi Şampuan Kullanılmalıdır?

Sevde KAPU
6 min readSep 14, 2020

--

Bu yazımızda saç ekimi ve ekim sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, ekim sonrasında ilk yıkamanın nasıl ve ne zaman yapılacağı, saç ekimi sonrasın hangi ürünlerin, nasıl kullanılması gerektiği gibi konular detaylı olarak ele alınacaktır.

Saç ekimi konusuna girmeden önce ise ekimin kimlere yapılmasının uygun olduğundan dolayısıyla da kadın ve erkeklerde görülen saç dökülmesi problemleri kısaca ele alınmıştır.

Ekim yapılan bireylerin, ekim sonrasında köklerin zarar görmemesi için mutlaka saç ekimi sonrasında kullanılmak için özel olarak üretilmiş ürünleri kullanılması önerilmektedir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerle ortaya çıkan bir sorundur. Bu nedenle saç dökülmesi neden olur sorusunun kadınlarda saç dökülmesi neden olur ve erkeklerde saç dökülmesi neden olur diye iki ayrı başlık altında incelenmesi daha mantıklı olacaktır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda ortaya çıkan saç dökülmelerinde en sık karşılaşılan neden kansızlık yani demir eksikliğidir.

Yapılan bilimsel araştırmalar kan değerleri düşük olan bireylerde saç kayıplarının daha çok olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca çalışmalar demir depoları doldurulan bireyler saç dökülmesi oranlarının azaldığını göstermektedir.

Saç dökülmesinin nedeninin kansızlık ile alakalı olup olmadığının anlaşılması için tam kan sayımı yapılması gerekmektedir. Kansızlığa bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinin tedavi edilmesi için kansızlığın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun içinde kansızlık ağızdan alınan ilaçlarla süreç içerisinde tedavi edilmektedir.

Demir eksikliği ve saç dökülmesi arasındaki ilişkinin araştırıldığı bir çalışmadan toplam 210 kadın incelenmiştir. Bunlardan saç dökülmesi şikâyeti yaşayanların demir değerlerinin saç dökülmesi yaşamayan bireylere göre oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. [1]

Kansızlık kaynaklı saç dökülmeleri bölgesel değil saçın tamamını etkileyecek şekilde ortaya çıkan saç dökülmeleridir. Zaman içerisinde saçların seyrekleşmesi ile daha belirgin ve fark edilir bir hale gelmektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin büyük çoğunluğu erkek tipi dökülme yani genetik kaynaklı saç dökülmeleridir. Bunlara androgenetik saç dökülmesi de denmektedir.

Erkek tipi saç dökülmelerinde dökülme şikayetlerinden önce ilk olarak bireylerin saçlarında kalite kaybı görülür.Kalite kaybı aşamasında müdahale edilmezse saç dökülmesi problemleri gözlenir.

Kansızlığa bağlı saç dökülmelerinin aksine erkek tipi saç dökülmelerinde saç kayıpları genellikle bölgesel dökülmeler olarak ortaya çıkmaktadır.

Erkek tipi saç dökülmeleri genellikle 20li yaşlardan sonra ortaya çıkar ve dökülmeler ilk olarak şakaklar ve tepe bölgesinde olur. Erkek tipi saç dökülmeleri genel olarak erkeklerde görülse de bazı kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi sorunu görülebilmektedir.

Türkiye’de saç dökülmesi şikayeti ile sağlık kuruluşlarına başvuran 954 hasta arasında yapılan bir araştırmadan erkeklerin % 67.1, kadınların % 23.9 erkek tipi saç dökülmesi sorunları tespit edilmiştir.[2]

Bazı kişilerde uygun ürün kullanımı ile saç kayıpları büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Ürün kullanımı ile sonuç alınmayan kişilerde ise saç dökülmesi sorunlarının en iyi çözümü saç ekimidir

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

. Tüyleşmiş kıl kökü bile kalmayan bireylerde kıl kökü olmadığı için ürün kullanımı ile sonuç alınamaz. Bu nedenle tek çözüm ekim yapılmasıdır. Saç ekimi de bir çeşit estetik operasyon olarak düşünülmesi ve mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Aksi halde ekim sonrasında istenmeyen durumlarla karşılaşılması muhtemeldir.

Saç ekimi yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile alakalı bilgi almak için tıklayınız. (https://www.dratillakaya.com/sac-ekimi)

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi sonrasında en önemli husus saçların nasıl yıkanacağı ve hangi ürünlerin kullanılacağıdır. Uygun ürün kullanılmaması ve saçların uygun şekilde yıkanmaması ekilen saçların zarar görmesine neden olabilmektedir.

Saç ekimi sonrasında saçlar uygun ürün ve yöntemle yıkanmaz ise şu sorunlar ortaya çıkabilir; ekilen kökler yerinden oynayabilir, kökler yerinden çıkıp dökülebilir, iltihaplanma ortaya çıkabilir ve ekilen köklerin açısı değişebilir. Köklerin açısının değişmesi elde edilmek istenen doğal görüntünün bozulmasına neden olabilir. Bu tür risklerin ortaya çıkmaması için kullanılacak yıkama ürünü iyi araştırılarak tercih edilmelidir.

Bazı ekim merkezleri yıkamanın normal bir şampuanla yapılmasının sorun olmayacağı şeklinde ifadeler kullanır. Ama bu yanlış bir tutumdur. Saç ekimi ameliyat gibi bir uygulamadır. Nasıl ki ameliyat sonrasında bazı özel bakımlar gerekir, saç ekimi içinde aynı durum söz konusudur. Ekim sonrasında köklerin zarar görmemesi ve iltihaplanma olmaması için mutlaka ekim sonrasında kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş ürünler kullanılmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Ekim sonrasında oluşan kan pıhtılarının ve kabukların temizlenmesi için mutlaka doktorun tavsiye ettiği şekilde uygun yöntemle yıkama yapılmalıdır. Ekim sonrası yıkamalar için özel geliştirilen ürünlerin kullanılması ekim sonrasında oluşacak risklerin en aza inmesini sağlamaktadır.

Piyasa da ekim sonrası kullanım için üretilen ürünlerden en çok tercih edilen Postop yıkama setidir. Set içerisinde jel ve köpük şampuan olmak üzere 2 ayrı ürün bulunmaktadır.

Jel ve köpük birbirini tamamlayıcı ürünler olarak kullanılmak üzere üretilmiştir.

Postop Jel Nedir?

Ekim sonrasında hastalara pıhtıların ciltten arındırılması ve yara kabuklarının temizlenmesi için nemlendirici kremler önerilmektedir. Ancak nemlendiri kremlerin ciltten arındırılması zor olduğu için yıkama esnasında elle müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu durumda ekilen saçların hasar görmesine neden olabilmektedir.

Postop jel su tutucu özelliği sayesinde oldukça etkili bir nemlendirme sağlamaktadır. Ayrıca jel formu sayesinde kafa derisinden elle müdahale olmaksızın yalnızca su tutularak temizlenebilmektedir. Bu sayede hem kafa derisindeki kabuklar nemlendirilerek onların temizlenmesi sağlanır. Hem de ürün ciltten temizlenirken ekilen saç kökleri zarar görmez.

Ayrıca kullanılan sıradan nemlendiriciler ekim yapılan alanda iltihaplanma yapabilir ve bölgenin mikrop kapmasına neden olabilir. Çünkü kozmetik amaçla kullanılan sıradan nemlendiricilerin içerisinde tedavi sonrasında mikrop oluşmasını engelleyecek etken madde bulunmamaktadır.

Ancak postop jel tedavi sonrasında kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir. Bu sayede içeriğinde bulunan klorhexidin glukonat sayesinde mikropları % 100 yakın oranda öldürür ve steril bir temizlik yapılmasını sağlar.

Postop Köpük Şampuan Nedir?

Postop köpük saç ekimi sonrasında saçların yıkanması için özel olarak üretilmiş bir şampuandır. Tıpkı jelin içerisinde olduğu gibi şampuanda da mikrop öldürücü ve iltihap önleyici klorhexidin glukonat etken maddesi bulunmaktadır. Bu sayede postop şampuan kullanılarak mikrop kapma ve iltihap oluşma riski ortadan kaldırılır.

Ayrıca köpük şampuan halihazırda köpük formatında bulunur. Bu sayede saçlar ovalanarak köpürtülmesi gerekmez ve bu sayede saç kökleri zarar görmez. Normal bir şampuan kullanılması durumunda sıvı formda olan ürün köpürtülmek için saçların ovalanması gerekir ve ekilen kökler zarar görebilir.

Ayrıca ekim sonrası kullanıma özel olarak üretildiği için içerisinde zararlı hiçbir kimyasal bulunmaz. Bu sayede güvenle uygulanabilir. Tıpkı jel gibi oldukça kolay durulanır. El yardımı ile temizlenmesine gerek yoktur. Su tutularak temizlenmesi yeterlidir.

Postop Saç Ekimi Sonrası Yıkama Seti Nasıl Kullanılır?

Postop jel yıkama öncesinde kullanılan bir üründür. Kullanımı oldukça kolaydır. Postop jel ekim yapılacak alana kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürülür. Ürünün sadece sürülmesi yeterlidir. Elle bastırılmasına ya da masaj yapılmasına gerek yoktur. Yaklaşık 5–7 dakika kadar beklendikten sonra jel uygulanan bölge su tutarak temizlenir. Ürün jel formatında olduğu için yıkama esnasında elle müdahale edilmesine gerek yoktur. Yalnızca su tutularak yıkanması yeterlidir.

Jel durulandıktan sonra köpük formunda bulunan şampuan saça kalın bir tabaka olacak şekilde uygulanır. Ve tekrar 5–7 dakika beklenir. Sonrasında aynı jel gibi su tutularak temizlenir.

Duş sonrasında saçlar havlu ile ileri geri yapılmadan yalnızca hafif hafif bastırılarak kurutulmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Banyo Yapılır?

Saç ekiminden sonra ne zaman banyo yapılacağı ekim yapan doktorun önerisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama genel olarak ekim sonrasında 3. Gün banyo yapılması önerilmektedir.

Saç Ekiminden Sonrasında Neden Özel Bir Ürün Kullanmalıyım?

Ssaç ekimi de tıpkı estetik ameliyatlar gibi düşünülmelidir. Herhangi bir kesi ve dikiş olmasa da ekim yapıldığı için ekim sonrasında özel bir ürün kullanılması önerilmektedir.

Ekim sonrasında sıradan bir ürün kullanılması köklerin zarar görmesine, açılarının bozulmasına ve iltihaplanma olmasına neden olabilir. Ama yıkama için ekim sonrasında kullanım için özel olarak üretilmiş postop gibi ürünler kullanılması bu tür riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Ayrıca postop jel ve köpük kullanılması sayesinde iyileşme daha hızlı olur, ödem ve şişlik daha hızlı gider.

Kaş, Bıyık ve Sakal Ekiminden Sonra Postop Yıkama Jeli Kullanılabilir Mi?

Postop yıkama jeli tüm ekimlerden sonra güvenle kullanılabilir. Yukarıda bahsedilen risklerin önlenmesi ve avantajları açısından elen alınırsa kullanılması önerilmektedir.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678013/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5312176/

--

--