Ben Aldırdıktan Sonra İz Kalır Mı?

Sevde KAPU
3 min readApr 20, 2021

--

Ben tedavileri ile ilgili detaylı bilgi, öncesi sonrası görselleri ve tedavi videoları için tıklayınız.

Ben aldırdıktan sonra iz kalıp kalmayacağı benin uygun yöntemle alınıp alınmadığına, beni alınan kişinin cilt yapısına ve tedaviyi yapan doktorun tecrübesine göre farklılık göstermektedir. Ben tedavisi sonrasında iz kalmaması ya da en az iz kalması için benin yapısına uygun yöntemle ve tecrübeli bir doktor tarafından alınması gerekmektedir.

Beninizi uygun yöntemle aldırmak için mutlaka bütün ben tedavi yöntemlerini uygulayan bir yer tercih etmelisiniz. Aksi halde beninizi aldırdıktan sonra sizi rahatsız edebilecek bir iz veya çukurlukla karşılaşabilirsiniz.

Ben Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Ben tedavisinde kullanılan güncel yöntemler şunlardır; lazer, radyo frekans ve plazmadır. Eski zamanlarda benler ameliyatla yani kesilerek alınmaktaydı. Ameliyat yöntemi sonrasında hem rahatsız edici bir iz kalması ve yalnızca et benlerinde uygulanabilmektedir. Bu nedenle uygulayıcısı oldukça azdır. Her türlü benin ameliyatsız (kesi ve dikiş olmadan) tedavisi mümkündür. Bu nedenle ameliyatla ben tedavisi önerilmemektedir.

Ameliyatsız Ben Aldırma Yöntemleri

Lazerle Ben Aldırma / Ben Sildirme

Lazer cihazı 2000li yılların başından beri sağlık ve estetik alanında kullanılmaktadır. Bu alanlardan birisi de ben tedavisidir. Lazer ışını ile cilt seviyesindeki leke tarzı benler silinebilmektedir. Özellikle cilt seviyesinde ki koyu renkli benlerin tedavisinden başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ancak ciltten kabarık, açık renkli benlerin tedavisinde lazer ışını yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle lazerle et beni tedavisi yapılamamaktadır.

Ben Aldırdıktan Sonra İz Kalır Mı?

Plazma İle Ben Aldırma

Plazma cihazı elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Ben dokusuna yaklaştırıldığı anda cilt ile ben arasındaki havayı plazmaya dönüştürerek istenen dokuda buharlaşma sağlamaktadır.

Plazma ile ben aldırma işlemi de tıpkı lazerle ben sildirme işlemi gibi yalnızca yüzeysel benlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Kabarık benlerin tedavisinde kullanılmamaktadır. Cihazın gücü et benlerini buharlaştırmak için yetersizdir. Ancak plazma cihazı lazer gibi yalnızca koyu renkli yüzeysel benlerin tedavisinde değil koyu renkli yüzeysel benlerin tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Radyo Frekansla Ben Buharlaştırma

Radyo Frekans ile Ben Aldırma / Ben Buharlaştırma

Radyo frekans cihazı plazma cihazı ile benzerdir. Ancak ondan çok daha güçlü ve etkili bir cihazdır. Bu sayede et benlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Radyo frekans cihazı radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştürmektedir. Cihaz yüksek ısı enerjisi yaymasına rağmen oldukça hassas bir şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede leke şeklindeki benler bile cilt üzerinden ince tabakalar halinde silinebilmektedir.

RF cihazı ile ben buharlaştırma işlemi ciltten kabarık ve büyük et benlerinde bile başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir. RF cihazı sayesinde büyük et benleri bile kesi ve dikişe gerek kalmadan ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Kesi ve dikiş olmaması sayesinde tedavi sonrasın dikiş izi gibi estetik kaygıya neden olacak bir görüntü oluşmamaktadır.

Ameliyatsız Ben Aldırmanın Avantajları

Benlerin büyük çoğunluğu neden olduğu estetik kaygı yüzünden aldırılmak istenir. Bu nedenle tedavi sonrasında iz kalmaması veya minimum iz kalması beklenir. Ameliyatsız yöntemlerle (benin yapısına uygun yöntem seçilirse) ben aldırdıktan sonra ya hiç iz kalmaz ya da ancak konuşma mesafesinden belli olacak hafif bir iz kalır.

İdea Estetik Ben Tedavi Merkezi

Ankara, İstanbul (Bakırköy, Kadıköy, Şişli), İzmir ve Bursa’da şubeleri bulunan İdea Klinikte dünyada kullanılan bütün ben tedavi teknolojileri bulunmaktadır. Tüm İdea şubelerinde ben tedavileri medikal estetik alanında tecrübeli genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Ücretsiz Ben Muayenesi (Ankara- İstanbul-İzmir - Bursa)

Ben Aldırma Fiyatları

Sigortası olanlar için yarım santime kadar olan benlerde ilk ben ücreti 300 TL, eklenen her ben için 150 TL dir. Sigortası olmayanlar için yarım santime kadar ilk ben 600 TL, sonraki benler 300 TL dir. Yarım santimden büyük benler muayene ile ücretlendirilmektedir. Muayene ücretsizdir.

Ücretsiz muayene randevusu oluşturarak size en yakın İDEA şubesine giderek ben aldırma ücretini öğrenebilir ya da 0542 621 08 88 numaralı whatsapp hattına görsel yollarak ücret öğrenebilirsiniz.

--

--