Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Nedir?

Sevde KAPU
4 min readJan 24, 2024

--

Günümüzde cilt bakımı ve ameliyatsız cilt gençleştirme uygulamaları oldukça popülerdir. Ancak piyasada birçok uygulama bulunmaktadır. Durum böyle olunca uygulama yaptırmak isteyenler kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu yazımda en çok tercih edilen ameliyatsız cilt bakım uygulamaları ele alınacaktır. Uygulamalar hakkında İDEA Estetik merkezi doktorlarımızın yazılarına ulaşmak için www.ideaestetik.com adresini ziyaret edebilir, her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.

PRP il Cilt Gençleştirme

En doğal ve etkili cilt bakım ve gençleştirme uygulaması PRP uygulamasıdır. Uygulama kişinin kendi kanından elde edilen trombosit hücrelerin cilt altına enjekte edilmesi şeklinde gerçekleştirilir.

Enjekte edilecek solüsyon kişinin kendi kanından elde edilir. Bu sayede %100 doğal ve kişinin cilt tipine uygundur.Elde edilen solüsyon içerisinde trombosit hücreler bulunur. Trombositler vücudumuzda hücre ve dokuların onarılmasından, yenilenmesinden sorumludur. Bu solüsyonun cildin orta tabakasına enjekte edilmesi sayesinde cilt dokusu uyarılır ve trombositler sayesinde yeni sağlıklı hücreler oluşur. Dokuların yenilenmesi ile cilt daha bakımlı, sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşur.

Uygulama oldukça pratik ve ağrısızdır. (Ağrı eşiği düşük kişilerde minimal ağrı yaşanabilir). Minimum 3 seans yapılması önerilir. Net seans sayısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

PRP Cilt gençleştirme uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Mezoterapi İle Yüz Gençleştirme (Mezolifting)

Mezoterapi uygulaması prp uygulaması ile benzerdir. Ancak mezoterapi uygulamasında kişinin kendi kanı yerine beklentisine ve şikayetlerine göre vitaminler, mineraller ve ilaçlar kullanılmaktadır.

Özellikle cilt lekeleri, gözlatı torbaları ve morlukları, cilt sarkmaları ve kırışıklıkların tedavisinde mezoterapi uygulamasına başvurulmaktadır. Yüz mezoterapisi yaşla ve zamanla ciltte azalan vitamin ve minerallerin yerine konulması olarak da düşünülebilir.

Kullanılacak vitaminler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak temel etken madde ciltte su tutulmasını ve bu sayede elastik ve canlı bir gönürüm elde edilmesini sağlayan hyaluronic asittir.

Uygulama oldukça pratik bir şekilde cilt altına enjeksiyon yapılarak gerçekleştirilir. PRP uygulamasında olduğu gibi min 3 seans uygulama yapılması önerilir.

Yoğun lekelerde, derin kırışıklıklarda ise daha çok seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Net seans sayısı için cilt tipi incelenerek karar verilmektedir.

Gençlik Aşısı (H100) — Somon DNA — Gençlik İksiri

İsmi en dikkat çekici ameliyatsız gençleşme uygulaması ise gençlik aşısıdır. Uyguma şekli olarak prp ve mezoterapi ile aynıdır. Gençlik aşısından yalnızca kullanılan etken maddeler farklıdır.

Gençlik aşısında amaç cildin ihtiyaç duyduğu ancak sentezleyemediği vitaminlerin direk cilt altına enjekte edilmesidir. Gençlik aşısı içerisinde de mezoterapi gibi yoğun olarak hyaluronic asit bulunur. Bu sayede ciltte su tutulma oranı artar. İlk uygulamadan sonra bile ciltteki canlılık ve parlalık fark edilebilir.

Gençlik aşısı yaşa ve cildin hasar durumuna göre 2 hafta arayla 3–4 seans uygulanmalıdır. Bu sayı kişinin cildine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her 3 uygulama sonrasında da yüze ilk 24 saat su değdirilmemesi önerilmektedir.

Uygulama sonrasında 3–4 gün hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Direk güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. (Özellikle ilk 24 saat)

Bol su tüketilmelidir.

Alkol ve sigara tüketilmemesi ise başarı oranını arttıracaktır.

Neden Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Uygulamaları Tercih Edilmelidir?

İlk ve en önemli sebebi kesi ve dikiş gibi prosedürlere gerek kalmamasıdır. Cerrahi müdahaleler sonrasında iyileşme süreci hastalar için meşakketli olabilmektedir. Ayrıca ameliyatsız uygulamalar sayesinde iş hayatına ve sosyal hayata ara verilmesi gerekmez.

Cilt bakımı için uzun süre pahalı kremler kullanmak yerine bu tür uygulamalar hem daha pratik hem daha ekonomiktir.

Cilt yüzeyinde kullanılan serum, krem gibi ürenlere nazaran cilt altına enjekte edilen vitamin ve mineraller sayesinde çok daha iyi sonuçlar çok daha kısa sürelerde alınabilmektedir.

Ameliyat korkusu olan ama gençleşmek isteyenler için ameliyatsız cilt gençleştirme uygulamaları harika bir seçenektir.

BONUS: Botox Uygulaması

Günümüzde botox uygulamasını bilmeyen yoktur. Bu uygulama sayesinde yılların neden olduğu derin kırışıklıklar bile dakikalar içerisinde yok edilebilir. Bu sayede daha genç bir görünüm elde edilebilir.

Botox uygulaması tecrübeli bir hekim tarafından yapılırsa doğal ve mutlu eden sonuçlar alınabilir. Uygulama sonrasında istenmeyen bir durum yaşanmaması için doktor ve klinik seçimine iyice araştırma yapıldıktan sonra karar verilmelidir.

Botox Uygulaması hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Yazımız 5 farklı şehirde 7 şubesi bulunan İDEA Estetik merkezlerinde görev yapan hekimlerden alınan bilgilerden derlenmiştir.

İSTANBUL ANKARA İZMİR BURSA ANTALYA

0542 621 08 88 ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME İÇİN İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

www.ideaestetik.comwww.ideaklinik.com

--

--